Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka"
Historia
Nauczycielska Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa
14.01.1928 r. z inicjatywy Związku Nauczycieli Szkół Podstawowych m.st. Warszawy, odbyło się zebranie, które podjęło decyzje o założeniu Spółdzielni. Jej celem było wybudowanie wspólnych mieszkań.
Na zebraniu były 62 osoby. Spółdzielnia zakupiła plac na „przedpolach” Cytadeli, w miejscu niezabudowanym. Zakupiono działkę o powierzchni 10 373 m2 przy ulicy Cieszkowskiego po 10 zł za m2.
Po 1945r, w nowych warunkach Spółdzielnia trwała nadal, a z czasem przekształciła sie w Nauczycielska Spółdzielnie Budowlano Mieszkaniowa czyli NSBM. Nastapiły wówczas zmiany, głównie ilosciowe. NSBM była spółdzielnia wyłącznie własnosciowa, co w ówczesnych czasach było pewnym ewenementem. Ewenementem na tamte czasy było też i to, że jednym z warunków przyjecia na członka Spółdzielni był wymóg bycia nauczycielem lub posiadania legitymacji Zwiazku Nauczycielstwa Polskiego. Przyjmowani byli też prawnicy, architekci , lekarze itd. W 1977 r. spółdzielnia miała 15 tys członków i działała na terenie lewobrzeżnej Warszawy. Utworzono wówczas dziewiec jednostek administracyjnych tzw. osiedli
Jak widać Osiedle nr 3 to „STARÓWKA” wybudowane w latach 1959 – 1963 r. W roku 1975 do „Starówki” przyłączyła się spółdzielnia SBM „Centrum”, dwa domy przy ul. Barokowej.
Osiedle „Starówka” było wówczas najmniejszym osiedlem w NSBM (około 300 lokali). W 1978r w ankiecie mieszkańców można było przeczytać:
„Pięknie urządzone wnętrze osiedla zachęca do odpoczynku. Dużo zieleni. Bardzo dobrze, jak na miejscowe warunki, rozwiązana mała architektura. Bardzo czysto zarówno na podwórku, jak i na klatkach schodowych. Kulturalne zachowanie mieszkańców. Kocham moje osiedle i nie chciałabym mieszkać gdzie indziej”
„Uporządkowanie otoczenia budynków u zbiegu Długiej i Miodowej oraz przy Senatorskiej nastąpiło przy czynnym udziale mieszkańców. Rękoma kilku działaczy - panów Wilczka i Dąbrowskiego - wyczarowano wystrój podwórka przy Miodowej(…). Przy Schillera 4 i 6 w piwnicach budynków działał Klub osiedlowy dla dorosłych oraz młodzieży i dzieci”.
Na początku były gruzy. Potem, jak zaczęliśmy się organizować było już tak….
…a potem coraz sympatyczniej.
Wszystkie te informacje pochodza z albumu wydanego przez NSBM pt. „Nauczycielska Spółdzielnia Budowlano – Mieszkaniowa 1928 – 1978”, Wydawnictwo Katalogów i Cenników, Warszawa 1978.
Co tu było przed 1939r.?
Przegladajac w internecie zdjecia starej Warszawy mona znalezc wiele ciekawych informacji. Własnie z internetu (NAC, Warszawa1938.pl) i ze zbiorów prywatnych pochodza te zdjecia dotyczace naszej okolicy.
Spółdzielnia „Osiedle Starówka”.
Samodzielna działalność gospodarcza Spółdzielnia „Osiedle Starówka” rozpoczęło 27 czerwca 1992 r., z chwila wydzielenia się z zasobów NSBM.
Spółdzielnia to dziesiec domów w centrum Wielkiego Miasta przy ulicach: Kilinskiego 1 i 3, Miodowej 23 i 26 , Długiej 19, 30/34 i 36, Schillera 4 i 6 , Senatorskiej 30.
Nasze otoczenie i nasze domy troche sie przez pół wieku zestarzały, choc to nie przeszkadza kaczkom na stawiku zbudowanym przez p. L. Wilczka przy Schillera
Co sie zmienia?
Po latach trzeba było otoczenie odnowić elewacje odświeżyć a ściany ocieplić. Podjęto działania i powoli, ale z sukcesem, Spółdzielnia zaczęła się zmieniać.
Spółdzielnia to dziesiec domów w centrum Wielkiego Miasta przy ulicach: Kilinskiego 1 i 3,
Miodowej 23 i 26 , Długiej 19, 30/34 i 36, Schillera 4 i 6 , Senatorskiej 30.